Porozumienie Dyrektorów Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji |
Nowa Ewangalizacja powinna być "nowa w zapale, metodzie i środkach wyrazu" Jan Paweł II Wielki - Haiti-1983 |
„Zmartwychwstał Chrystus, moja nadzieja” – te słowa, które sekwencja paschalna wkłada dziś w usta Marii Magdaleny, stały się mottem tegorocznego orędzia wielkanocnego.
Benedykt XVI skierował je na zakończenie Mszy rezurekcyjnej, którą sprawował na placu św. Piotra. udzielił też tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi – miastu i światu. W przesłaniu Papież skupił się na doświadczeniu kobiety, która jako pierwsza spotkała zmartwychwstałego Chrystusa.
„Każdy chrześcijanin ponownie przeżywa doświadczenie Marii Magdaleny stwierdził Ojciec Święty. – Jest to doświadczenie zmieniające życie: spotkanie z wyjątkowym Człowiekiem, który pozwala nam doświadczyć pełni Bożego dobra i prawdy, który nas wyzwala, nie w sposób powierzchowny, chwilowy, ale wyzwala radykalnie, uzdrawia i przywraca nam godność. Dlatego Maria Magdalena nazywa Jezusa «moją nadzieją»: bo to On ją odrodził, dał jej nową przyszłość, dobre życie, wolne od zła. «Chrystus moja nadzieja» oznacza, że każde moje pragnienie dobra w Nim znajduje realną możliwość: z Nim mogę ufać, że moje życie będzie dobre i pełne, wieczne, bo to sam Bóg stał się bliskim, aż do przyjęcia naszego człowieczeństwa”.
Benedykt XVI przypomniał, że droga Marii Magdaleny do nadziei wiodła przez ciemność męki i śmierci Chrystusa. Wydawało się wówczas, że zawiodły nadzieje tych, którzy ufali Jezusowi. W rzeczywistości jednak odrodzona w ten sposób wiara okazała się jeszcze mocniejsza, bo zbudowana na paschalnym doświadczeniu: „Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy”. Znaki zmartwychwstania świadczą o zwycięstwie życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią, miłosierdzia nad zemstą: „Żywego już Pana widziałam grób pusty i świadków anielskich, i odzież, i chusty” – mówił Papież, cytując kolejne fragmenty Sekwencji paschalnej.
Ojciec Święty podkreślił, że zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją i pociechą zwłaszcza dla wspólnot chrześcijańskich, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań. W tym kontekście wspomniał też o niektórych punktach zapalnych w dzisiejszym świecie.
„Niech Zmartwychwstały Chrystus da nadzieję Bliskiemu Wschodowi, aby wszystkie grupy etniczne, kulturowe i religijne tego regionu współpracowały dla dobra wspólnego i poszanowania praw człowieka – mówił Benedykt XVI. – Zwłaszcza w Syrii, niech nie będzie przelewu krwi i niech zostanie bezzwłocznie podjęta droga poszanowania, dialogu i pojednania, jak tego również pragnie wspólnota międzynarodowa. Niech liczni uchodźcy pochodzący z tego kraju i potrzebujący pomocy humanitarnej znajdą przyjęcie i solidarność, które mogą łagodzić ich bolesne cierpienia. Niech paschalne zwycięstwo zachęci naród iracki, by nie szczędził wysiłków na drodze do stabilności i rozwoju. Niech w Ziemi Świętej, Izraelczycy i Palestyńczycy odważnie wznowią proces pokojowy”.
Kolejnym regionem świata, na który Papież zwrócił w swym orędziu szczególną uwagę, była Afryka:
„Niech Pan zwycięzca nad złem i śmiercią wspiera wspólnoty chrześcijańskie kontynentu afrykańskiego, obdarzy je nadzieją, by stawiały czoło trudnościom, uczyni je wprowadzającymi pokój i twórcami rozwoju społeczeństw, do których należą. Niech Zmartwychwstały Jezus pocieszy cierpiącą ludność Rogu Afryki i sprzyja jej pojednaniu; niech dopomoże regionowi Wielkich Jezior, Sudanowi i Sudanowi Południowemu, obdarzając ich mieszkańców siłą przebaczenia. Niech chwalebny Chrystus w przeżywającym trudne chwile polityczne Mali udzieli pokoju i stabilności. Nigerii, która w minionych miesiącach był terenem krwawych ataków terrorystycznych niech wielkanocna radość da siły niezbędne do ponownego podjęcia budowy społeczeństwa pokojowego, szanującego wolność religijną swoich obywateli”.
Na zakończenie Benedykt XVI złożył życzenia wielkanocne w 65 językach, między innymi po polsku:
„Chrystus Zmartwychwstał!”
kb/ rv
źródło: http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=578473