Nowa ewangelizacja przez prawdziwe nawrócenie i świadectwo chrześcijańskiej wiary

Kategoria: Aktualności RDKSNE

Obrona rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz wezwanie do pokoju na kontynencie afrykańskim i na całym świecie to dwa najważniejsze tematy poruszone w komunikacie końcowym z obrad Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Wschodniej Afryki.


Wschodnia Afryka: zakończenie obrad biskupów


Obrona rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz wezwanie do pokoju na kontynencie afrykańskim i na całym świecie to dwa najważniejsze tematy poruszone w komunikacie końcowym z obrad Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Wschodniej Afryki. Spotkanie odbyło się w stolicy Malawi Lilongwe (16-26 lipca) pod hasłem „Nowa ewangelizacja przez prawdziwe nawrócenie i świadectwo chrześcijańskiej wiary”.

Biskupi Czarnego Lądu zwracają uwagę na zagrożenia dla rodziny, jakie niosą współczesne tendencje kulturowe. Tymczasem właśnie w podstawowej komórce społecznej należy dostrzegać „Kościół domowy”, który przekazuje kolejnym pokoleniom wiarę i podstawowe wartości. Podczas obrad nie zabrakło refleksji nad sytuacją polityczną wschodniej części kontynentu, w tym nad konfliktami w Sudanie i Sudanie Południowym oraz w Somalii. Biskupi zaapelowali do ludności tych krajów o wysiłki na rzecz pokoju, zwracając przy tym uwagę na rolę lokalnych Kościołów. „Wzywamy wszystkich zwierzchników religijnych do podjęcia drogi poszanowania i wzajemnego dialogu” – czytamy w dokumencie Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Wschodniej Afryki.

Biskupi podjęli też szereg zagadnień szczegółowych związanych z ewangelizacją, w tym rolę nowych mediów społecznościowych oraz katolickich ośrodków wychowawczych. Jest to istotne szczególnie w odniesieniu do młodego pokolenia Afrykańczyków, którym należy przekazywać chrześcijańskie wartości, a zarazem chronić ich przed manipulacjami, kryjącymi się często za nowymi technologiami komunikacji.

tc/ rv


Tekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/news/2014/07/29/wschodnia_afryka:_zako%C5%84czenie_obrad_biskup%C3%B3w_/pol-816383
strony Radia Watykańskiego
 


Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31