Abp Gądecki o kerygmacie podczas spotkania przed ewangelizacyjnymi rekolekcjami parafialnymi

Kategoria: Aktualności RDKSNE„Kerygmat jest założeniem samego fundamentu wiary, czyli stworzeniem więzi żywej i pierwotnej z Chrystusem tego człowieka, który go odkrywa” − przypomniał abp Stanisław Gądecki podczas sobotniego spotkania w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Uczestniczyli w nim kapłani oraz świeccy zaangażowani w przeprowadzenie podczas Wielkiego Postu rekolekcji ewangelizacyjnych w parafiach archidiecezji poznańskiej. Rozpoczynają one projekt odnowy kerygmatycznej tej archidiecezji.

Jak wyjaśnił KAI organizator spotkania w poznańskiej Kurii ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, a zarazem sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, było to pierwsze tego typu spotkanie przed rekolekcjami parafialnymi, w którym uczestniczył metropolita poznański.

Zaproszeni zostali proboszczowie parafii organizujących rekolekcje ewangelizacyjne, prowadzący je duszpasterze oraz przedstawiciele różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich zaangażowanych w tworzenie ekip rekolekcyjnych, jak i w pracę formacyjną z osobami, które w parafiach podczas rekolekcji doświadczą duchowego poruszenia.

Rekolekcje ewangelizacyjne, które odbędą się w czasie Wielkiego Postu w 30 parafiach archidiecezji poznańskiej, polegają na głoszeniu kerygmatu i doświadczeniu Boga poprzez towarzyszące nauczaniu sakramenty i celebracje. Abp Gądecki w rozmowie z KAI wyraził radość z faktu, że tyle wspólnot parafialnych zdecydowało się na tego typu rekolekcje już w tym roku.

„Wymaga to od księży dosyć dużej odwagi, żeby podchodzić do czegoś, co jest nieznane. Jednocześnie nie można obojętnie przechodzić koło coraz większej liczby chorych w sensie wiary. Stan poszerzającej się choroby powinien bowiem tych, którzy są zewangelizowani skłaniać do tego, żeby nie zostawiać ubogich w duchu poza działaniem orędzia Chrystusa” − przyznał metropolita poznański.

Zwracając się natomiast do uczestników spotkania przypomniał, że kerygmat jest pierwszym, najbardziej fundamentalnym i prostym głoszeniem Ewangelii. „Kerygmat jest założeniem samego fundamentu wiary, czyli stworzeniem więzi żywej i pierwotnej z Chrystusem tego człowieka, który go odkrywa” – mówił arcybiskup. Jednocześnie zauważył, że niepowodzenia w szkole, w katechizacji, na które często skarżą się księża, najczęściej wynikają właśnie z braku kerygmatu, czyli budowania bez fundamentu.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zaznaczył przy tym, że w Kościele, oprócz szukania nowych metod i sposobów ewangelizowania, ważne jest także zachowanie tradycji zakładającej „niezmienność rzeczy istotnych oraz ciągłą zmienność i rewolucję rzeczy nieistotnych”. „Dlatego tylko w takich kategoriach można mówić o stylu przepowiadania kerygmatycznego” – stwierdził arcybiskup.

Mówiąc o potrzebie pierwszego głoszenia, do czego okazją będą m.in. rekolekcje kerygmatyczne przeprowadzane w parafiach w okresie Wielkiego Postu, metropolita poznański zauważył, że chrześcijaństwo nie może odstąpić od systematycznego pogłębiania wiary na gruncie rozumu.

„Jest jednak coś wcześniejszego niż rozum. To więź serca, która jest budowana właśnie przez kerygmat. Ostatnio często słyszymy w wypowiedziach papieskich o konieczności przejścia od rozumu do serca tak, by ani jednego, ani drugiego nie zgubić, ale jednak aby ciężar położyć na serce” – tłumaczył abp Gądecki dodając, że serce jest podstawą do tego, że człowiek z ochotą przyjmuje dalsze pogłębianie wiary.

Z kolei ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej podkreślił w rozmowie z KAI, że tegoroczne rekolekcje kerygmatyczne to dopiero początek. „Ruszamy w tym roku z dobrze przygotowanym projektem, chcemy bowiem, w myśl adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium, szukać nowych dróg i wzajemnie się w tym dziele wspierać, także poprzez takie spotkania” − zaznaczył ks. Stułkowski.

„Nie ukrywam, że celem rekolekcji kerygmatycznych jest odnowa parafii poprzez powstanie w nich grup formacyjnych dla osób, które chciałaby dalej wzrastać duchowo. Mamy już przygotowane konkretne propozycje tego, co można zrobić w parafii, ale też jakie działania możemy podjąć jako diecezja, formując tych ludzi krok po kroku” − mówił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Spotkanie, które rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą, było także dla jego uczestników okazją do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przeprowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych. Zaplanowano również, iż po zakończeniu rekolekcji, 10 maja odbędzie się pod przewodnictwem biskupa spotkanie dające możliwość podzielenia się świadectwami z rekolekcji oraz uwielbienia Boga.

Natomiast już teraz abp Gądecki wezwał całą archidiecezję poznańską do tego, żeby modliła się o powodzenie tegorocznych rekolekcji kerygmatycznych.

bt / Poznań

źródło: http://nowaewangelizacja.org/abp-gadecki-o-kerygmacie-podczas-spotkania-przed-ewangelizacyjnymi-rekolekcjami-parafialnymi/


Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31