Hiszpania: dzień migranta na południowej granicy Europy

19.01.2014, Kategoria: Aktualności RDKSNEHiszpański Kościół przykłada do dzisiejszego Dnia Migranta i Uchodźcy wielką wagę. Kraj ten jest bowiem południową granicą Europy. Niemal codziennie przybywają tam nielegalni migranci. Obcokrajowcy stanowią tam już jedną dziesiątą społeczeństwa. Hiszpańscy biskupi napisali z tej okazji specjalny list pasterski. Za wzór podejścia do migrantów dają Papieża Franciszka.

Hiszpańscy biskupi podkreślają, że jedna z pierwszych podróży papieża Franciszka odbyła się na wyspę Lampedusa. Jest ona “najwymowniejszą ikoną powtarzającej się tragedii tylu imigrantów, którzy tracą życie na morzu i na drogach”. Przypominają też inne miejsca tragedii jak pustynia Sahara, Arizona, a szczególnie południowe wybrzeża Hiszpanii. Niemal każdego tygodnia imigranci z Afryki usiłują przepłynąć Morze Śródziemnomorskie na prymitywnych łódkach. Wielu z nich niestety tonie.

Biskupi zachęcają do wprowadzenia w życia słów papieża Franciszka. Migracja jest “okazją do nowej ewangelizacji”. Przypominają, że Kościół hiszpański zawsze towarzyszył imigrantom. “Chcemy być nadal z nimi, dzieląc ich radości i nadzieje, ofiarując im miłość i wyzwalający dynamizm, które przynosi Jezus i Jego Ewangelia”, czytamy w liście. Przestrzegają przed wyzyskiwaniem i niesprawiedliwym traktowaniem imigrantów, szczególnie tych nielegalnych, “Jako chrześcijanie mamy przed sobą wielką misję na tym polu”.

W ostatnich latach Hiszpania była punktem docelowym imigrantów, głównie pochodzących z Ameryki Łacińskiej i Afryki. W 2012 r. cudzoziemcy stanowili ponad 12% społeczeństwa. Kryzys ekonomiczny zmienił tę tendencję. Tylko w ciągu ubiegłego roku kraj opuściło ponad 200 tys. imigrantów, nie licząc Hiszpanów, którzy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy.

M. Raczkiewicz, Madryt


Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31